Tiszta levegőt! Tiszta fával, tiszta energiával
Szerző: Béres Attila, építész
Előzzük meg a szmog kialakulását megfelelő tüzelőanyaggal, fűtéstechnikával!
Bizonyára Ön is tapasztalta, hogy az őszi hideg napok beköszöntével sajnos gyakran füstössé, szmogossá válik a város levegője. Különösen azokban a városrészekben tapasztalható ez a jelenség, ahol a lakások, házak melegét hagyományos tüzelési technikákkal biztosítják. A kellemetlen és káros füstréteg kialakulásának oka többnyire a helytelenül megválasztott fűtőanyag.
Kérjük azokat, akik hagyományos cserépkályhát, kandallót, sparheltet vagy vegyestüzelésű kazánt használnak, tartsák be az alábbi alapvető szabályokat:
- csak teljesen száraz, jól éghető (lehetőleg kemény) fával, vagy fabrikettel, pellettel tüzeljenek – fenyőt és más puhafákat (pl. kezeletlen épületfahulladékot) csak keményfával vegyesen használjanak, mert ha nincs megfelelő égési hőmérséklet, a kialakuló korom a levegőszennyezés mellett az égésteret is rongálja – ellenőriztessék a kályhájuk, kandallójuk füst-, és kéményjáratait, rendszeresen koromtalanítsanak – ajánlott a jó égéshez mindig kellő friss levegőt biztosítani, lefojtott tűztér esetén a tökéletlen égéssel sok füst és korom keletkezik – ajánlott tűzifák: cser (csertölgy), tölgy, bükk, akác
SOHA ne tüzeljék el:
- az éghető, de az egészséget súlyosan károsítani képes műanyagokat (szelektíven gyűjthető hulladék)
- színes reklámújságokat, nyomdai termékeket, melyek égésekor rákkeltő anyagok keletkeznek
- háztartási hulladékot, szemetet – festett, lakkozott, vegyszerrel kezelt faárut
A kerti hulladékot, korhadt ágakat komposztálják, vagy vigyék a városi komposzttelepre, ahol ingyenesen lerakható!